Znajdź sklep
Inspiracja

Co wziąć pod uwagę przy zakupie kominka?

Mając do wyboru dziesiątki pieców na drewno i kominków we wszelkich rozmiarach, o najróżniejszych kształtach i właściwościach, niełatwo jest podjąć decyzję. Dlatego stworzyliśmy listę pytań, które warto zadać sobie przed pójściem do sklepu.

Jak będziesz używać kominka?

Czy kominek ma stanowić główne źródło ogrzewania domu, czy też zamierzasz palić w nim głównie dla przyjemności? A może powinien przede wszystkim pasować do wyposażenia wnętrza? Łatwo jest skupić się wyłącznie na wyglądzie kominka, ale nie należy zapominać o jego głównej funkcji – ogrzewaniu. Dlatego musisz wiedzieć, ile ciepła potrzebujesz.

Chcemy, aby Twój nowy kominek spełnił Twoje wymagania w zakresie zarówno ogrzewania, jak i estetyki. Jako eksperci od kominków możemy pomóc Ci określić swoje potrzeby.

Mann som legger ved i sin vedovn Jøtul F 373 Advance

Jak dużą powierzchnię zamierzasz ogrzewać?

Łatwo uznać, że najlepiej jest kupić jak największy kominek, by wytwarzał możliwie najwięcej ciepła. Może się jednak okazać, że wybrane palenisko nie jest dopasowane do zapotrzebowania domu na ciepło albo zamierzonego zastosowania. Szyba za dużego kominka szybko pokryje się sadzą, gdy będziesz używał go przy zbyt niskiej mocy. Za mały kominek łatwo jest za to przeciążyć, skracając tym samym jego żywotność.

Wielkość kominka musi być dostosowana do powierzchni mieszkalnej i zapotrzebowania na ciepło. Jeżeli głównym źródłem ogrzewania ma być piec na drewno, musisz zmierzyć powierzchnię pomieszczenia, które zamierzasz ogrzać oraz sprawdzić stan ocieplenia domu. Nowoczesne budynki mieszkalne są dobrze ocieplone i mają mniejsze zapotrzebowanie na moc grzewczą niż stare, pełne przeciągów domy. Jeżeli mieszkasz w nowoczesnym, dobrze ocieplonym budynku, potrzebujesz kominka, który będzie dobrze działał przy niskiej mocy. W starszym domu ze słabą izolacją i starymi, nieszczelnymi oknami, konieczny będzie kominek o większej mocy.

Gdzie umieścić kominek?

Budując nowy dom, masz pełną swobodę w wyborze takiego miejsca na kominek, które zapewni maksymalne wykorzystanie jego funkcji i przyjemność z użytkowania. Możesz przynieść nam szkic pomieszczenia z umiejscowieniem komina, ściany ogniowej i mebli, a my pomożemy Ci wybrać odpowiednie miejsce na kominek.

Vedovnen Jøtul F 163 i hvit med hvit stålpipe

Kto zamontuje kominek lub piec?

Jøtul Studio ansatt

 

 

Zajmiemy się dostawą i montażem, by dobre i bezpieczne palenisko mogło służyć Ci przez wiele lat.

Zapraszamy do najbliższego sklepu!